Datum zveřejnění: 27.04.2021
Vybrat raději malé, střední nebo velké dlaždice? Položit dlažbu na střih, na koso, na vazbu nebo na padanou délku?

Výběr formátu dlaždic

Doporučení a rad, jak správně zvolit dlažbu, je mnoho. Zkušenost nás však učí, že žádné pravidlo není absolutní, a je jen na investorovi a jeho preferencích, co je správná volba. Často se říkalo pravidlo, že čím menší prostor, tím je doporučována menší dlažba. To však platilo jen do doby, než firmy začaly vyrábět velkoformátové obklady a dlažby a ukázalo se, že není důležité, jak je obklad nebo dlažba velká, ale že je důležité vyhnout se malým dořezům, které nevypadají pěkně.

Když na malou zeď o šířce 2m použijeme dlaždice 90x90cm, tak je důležité, aby na zdi byla symetrie tak, že uprostřed je velká dlaždice a oba krajní sloupce jsou symetricky velké. Když bychom použili 2 celé dlaždice a dořez 20cm, bude výsledek velmi nepěkný. Když použijeme dlaždici menší, např 15x15 cm, začneme z jedné strany celou dlaždicí, tak na druhém konci nám zůstane odřezek 5cm, což ruší méně než v případě odřezku uvelkých dlaždic. Troufáme si ale tvrdit, že v případě použití velkých dlaždic, např. 75x75 cm s tím, že uprostřed je velká dlaždice a po stranách symetricky stejně velké dlaždice, vypadá esteticky mnohem lépe než varianta s dlaždicemi 15cm.

Takže pravidlo zní, ne volit do malých prostor malé dlaždice, ale způsob položení dlaždic volit tak, aby na jedné straně nezůstal nesymetrický dořez. To platí jak pro obklad stěn, tak pro podlahy.

 

Jaký způsob pokládky dlaždic zvolit

  • pokládka na střih
  • pokládka na koso
  • pokládka na vazbu
  • pokládka na tzv. padanou délku
  • pokládka různých formátů dlažby, tzv. modulární skladba

Důležité je také zvolit správný způsob položení dlažby, protože klasická pokládka na střih (jednotlivé kusy jsou pokládány rovnoběžně se stěnou a spáry probíhají v klasické čtvercové nebo obdélníkové síti) může způsobit stejné problémy, to znamená, v místnostech, které nemají dokonale pravoúhlý tvar, případně jejichž stěny nejsou přímé, je každá drobná odchylka značně zvýrazněna.

Pokládka velkoformátové dlažby na střih

U místností, které nejsou pravoúhlé a nemají rovné zdi, typicky u rekonstrukcí, je dalehko vhodnější pokládka dlažby na vazbu, případně pokládka na koso. Pokládka na koso je vhodnější u čtvercové dlažby, pokládka na vazbu je obzvláště vhodná u dlažeb obdélníkového tvaru. U dlouhých úzkých obdélníků, typicky dlažby v dekoru dřeva, je vhodná pokládka na tzv. padanou délku, tzn, že překrývání jednotlivých dlažeb není pravidelné, ale stejně jako u běžných prkenných podlah je navazování dlažeb proměnlivé.

Dlažba jako dřevo s pokládkou na padanou délku

Tento způsob výborně eliminuje různé nepravidelnosti tvaru a zároveň umožňuje zpracovat i většinu odřezků pro položení. Podobně funguje pokládka dlaždic v rozměru cihel, které se taktéž většinou pokládají na vazbu a dokonale vyplní různě veliké nepravidelné otvory, typicky za kuchyňskou linku.

Dlažba položená na skladbu

Před pokládkou dlaždic je potřeba si uvědomit, že v případě rekonstrukcí, kde často stěny nebývají rovné, je vhodné zvolit malý formát – například cihliček, které lépe pokryjí nerovnou plochu než například velkoformátové dlaždice. Všeobecně platí, že pokládka dlaždic ve velkých rozměrech vyžaduje daleko dokonalejší přípravu podkladu, zejména vyrovnání stěn.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace