Datum zveřejnění: 13.05.2021
Kvalitu obkladů a dlažeb je možné posuzovat podle různých parametrů.

 

Jaké jsou parametry kvality u obkladů a dlažeb


Pod pojmem kvalita rozumíme celý soubor vlastností, které od daného výrobku - v našem případě od obkladů a dlažeb - očekáváme. Jistě se všichni shodnou, že kvalitní dlažba musí splňovat nejen požadavky na její použití, ale také požadavky na estetický vzhled.

Z hlediska použití musí kvalitní dlažba splňovat tato kritéria:

 1. pevnost
 2. odolnost proti opotřebení
 3. absolutní mrazuvzdornost (platí pro venkovní použití)
 4. odolnost proti chemikáliím a čistícím prostředkům
   

Mezi důležité vlastnosti obkladů i dlažby z estetického hlediska patří:

 1. geometrická přesnost (přesnost rozměrů, prohnutí a rovinnosti hran)
 2. kvalita tvorby designu dlaždice, daná zejména kvalitou tisku (čím větší rozlišení, tím kvalitnější design - obdoba tisku fotografií)
 3. počet vrstev nanášených barev
 4. počet vzorů, které jsou na dlaždice nanášeny (týká se především dlažeb s imitací přírodních materiálů) - čím větší počet vzorů, tím dokonalejší imitace přírodního materiálu (dřeva, kamene, mramoru apod.)

 

Venkovní mrazuvzdorná dlažba imitace dřeva

Požadavky na kvalitu obkladů, tedy dlaždic na obklad stěn, jsou oproti požadavkům na dlažbu o něco mírnější - především co se týká pevnosti a odolnosti proti opotřebení.

Jak poznat kvalitní obklady a dlažbu?

Z výše uvedeného vyplývá, že kvalitní obklady a dlažbu poznáme především podle:

 • technických parametrů, uvedených v detailu každého produktu - nejkvalitnější dlažba je vyrobena ze slinutého probarveného střepu, někdy také označovaného jako full body
 • estetického vzhledu - tento aspekt je velmi individuální a nelze obecně stanovit, jaký estetický vzhled je kvalitní a jaký ne. V případě retro dlažby jsou vzory a dekory často záměrně rozostřené, aby působily zašlým dojmem. Naopak u dlažby s imitací přírodních materiálů je kvalita dána vysokým rozlišením tisku a vysokým počtem vzorů, které imitují rozmanitost přírodních materiálů.

 Retro dlažba s efektem opotřebovanosti

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace