Datum zveřejnění: 31.03.2021
Poradíme, jak správně vybrat podlahovou krytinu!

Jak správně vybrat podlahovou krytinu?

Při stavbě vysněného bydlení paradoxně platí, že nejdůležitější a na vzhled bydlení nejpodstatnější vybavení řešíme až v době, kdy jsme již z celé stavby unaveni a finančně vyčerpáni. Zatímco do betonování základů jdeme s velkým nadšením, pozorujeme prováděcí firmu a z výkopu se radujeme jako děti v mateřské školce, tak u dokončovacích předmětů a vnějších povrchů jsme už celým procesem výstavby semleti a bohužel jim často nevěnujeme patřičnou pozornost. Volba podlahových krytin, ale i oken, dveří či obkladů v koupelně má rozhodující vliv na ladění celého domu a jsou to věci, které rozhodují o tom, jak se v novém vysněném domově budeme cítit. Faktem je, že dnešní nabídka podlahových krytin, povrchů stěn, dveří či zušlechtěných omítek je nepřeberná, a je potřeba uvážit a najít rozumný kompromis mezi užitnou hodnotou, designem, praktičností a cenou. Bohužel nám často časopisy, zabývající se návrhem a designem domů, ukazují řešení, která velmi pěkně vypadají na fotkách prestižních časopisů či na veletrzích, ale skutečná užitná hodnota, kde zohledníme snadnost údržby, praktičnost i trvanlivost se může od řešení na obrázcích časopisů velmi lišit.

Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých povrchů stěn a podlah?

Pojďme se na to podívat nejen z hlediska užitných vlastností, údržby, ale i například z pohledu stále častějších problémů s alergiemi.

Začneme-li uvažovat o přírodních materiálech, ke kterým máme jako lidé v dnešní době z přírody vytržení přirozenou afinitu, rádi volíme materiály na bázi dřeva, korku či kůže. Výhodou těchto materiálů je jejich nezaměnitelná přírodní hebkost a rozmanitost, nicméně každý z těchto materiálů má i svou Achillovu patu. Jedním z problémů těchto materiálů je, že vyžadují poměrně značnou péči a ohleduplnost při údržbě, což po jisté době může investora poněkud obtěžovat.

Korek

Udržovat například v pěkném a čistém stavu korek vyžaduje velmi ohleduplné zacházení a pravidelnou péči. V případě, že u těchto materiálů zvolíme variantu, která je více odolná (napřiklad silně lakovaný korek), dochází ke ztrátě přirozeně přírodního vyznění a nakonec se nám může stát, že dostaneme nepraktický povrch, který působí uměle.

Koberec

Stejně tak velmi oblíbené koberce vyžadují velmi častou údržbu a v případě, že některý člen rodiny trpí alegií na prach, se stávají praktickým peklem.

Dřevěná podlaha

Masivní dřevěná podlaha je určitě krásným řešením s mnoha výhodami, ale ve chvíli, kdy myslíme nejen ekonomicky, ale i ekologicky a k topení v domě chceme používat nízkopotenciálního tepla z tepelného čerpadla, se dostáváme do problému, kdy kombinace řešení podlahového vytápění s dřevěnou podlahou je náročný oříšek, a přestože výrobci různých třívrstvých dřevěných podlah Vám při nákupu budou tvrdit něco jiného, tak se nejedná o ideální řeššení, protože prostup tepla dřevěnou vrstvou je neefektivní a zároveň je poměrně obtížné dřevo jako přírodní materiál udržet tak, aby nedocházelo k jeho rozesychání a přirozenému smršťování.

Cementová a epoxidová stěrka

Stále oblíbenější cementové nebo epoxidové stěrky se velmi hodí do různých průmslových objektů, a když zvolíme strohý minimalistický design technikratické architektury, může být tato dobrým řešením. Jistou nevýhodou může však být chladný povrch tehdy, když nefunguje podlahové topení. Další nevýhodou jsou vysoké požadavky na kvalitu provedených prací a použitých materiálů.

Kámen

Za synonymum trvanlivosti byl po staletí považován jako stavební materiál kámen. A ne nadarmo. Různé kameny, ať žuly, mramory, andezity či mnohé další vznikly v průběhu dávných věků a jsou prověřeny milióny let. Již otec vlasti Karel IV. Nařídil, aby Nové Město Pražské bylo postaveno nikoliv ze dřeva či kombinovaně, ale aby stavby byly stavny výhradně z kamene z důvodu trvanlivosti a odolnosti proti požáru. Tradiční krása kamenných staveb, kleneb či podlah je osvěčená tisíciletími, což však neznamená, že nemá svá slabá místa. Ty jsou v moderní době daná zejména ne vždy ideálními vlatnostmi a odolností proti moderním čistícím prostředkům a všeobecně, obzvláště pak u mramorů, chemickou odolností. Každý, kdo si ve škole vyzkoušel pokus polití mramorové destičky kyslinou octovou, ví, že dojde k poleptání povrchu, který se velmi těžko uvádí do původního stavu. Stejně tak porezita a nasákavost, která je pro mramory typická, vede k horší čístitelnosti, kdy znečišťující kapalina kapilárně proniká do nitra kamene a odstranění takových skvrn je prakticky nemožné. Nezanedbatelnou nevýhodou je také poměrně vysoká cenová náročnost jak samotných materiálů, tak jejich pokládky. Další dnes již překonaná podlahová krytina je PVC. Jeho dlouhodobější a modernější a také neskonale hezčí produkty v podobě marmolea mají svou výhodu a často se používají zejména v kuchyních. Jistou nevýhodou je horší odolnost i trochu problematičtější čistitelnost.

Keramická dlažba

A jak již laskavý čtenář tuší, dlaším materiálem, který chceme představit, jsou keramické dlažby. Technologie výroby keramických dlažeb nás za posledních 20 let přenesla z pravěku do éry kosmického věku. Rozmanitost designu tvarů i velikostí keramických dlažeb je nepřeberná a mezi největší výhody keramické dlažby patří její nedostižná odolnost, dokonalá čistitelnost a nealergičnost a možnost kombinovat keramickou dlažbu s podlahovým topením. Tytam jsou doby, kdy nabídka byla omezená na několik nepodařených imitacích mramoru. Design dnešních dlaždic, jejich proměnlivost a možnost estetického napodobení jakéhokoliv materiálu neznají hranic. Neustálý vovoj technologií výroby keramických dlažeb a materilů vedl k dokonalým napodobeninám. Mezi dlažbami s imitací dřeva najdete dokonalé napodobeniny téměř jakéhokoliv dřeva, dlažby s imitací kamene zase věrně napodobují téměř všechny kameny. Velkou výhodou oproti přírodnímu kameni je jak už bylo zméněno dokonalá čistitelnost. Dnešní dlažba s imitací kamene je i pro odborníka velmi těžko rozeznazetelná od přírodního kamene. Ne nadarmo je se design dlaždic s imitací různých světoznámých mramorů a žul dělá tak, že vybrané vyleštěné desky o rozměrech víc než 3x4 metry jsou podrobně skenovány a každá žilka je zanesena do paměti počítače, včetně barevných hloubek, jemných trhlinek a dalších specifik kamene. Po počítačovém zpracování jsou věrně repordukovány tak, ab skladna dlaždic odpovídala co nejvíce vzhledu kamenné předlohy, ale s neporovnatelně lepšími mechanickými vlastnostmi, chemickou stálostí a čistitelnsotí. Zároveň cena keramických dlaždic je ve srovnání s velkopločšnými kamennými deskami výrazně nižší. Možnost použití podlahového topení je samozřejmostí. Drobnou nevýhodou je stejně jako u kamenné podlahy či cementové stěrky jistá chladnost, která se však v létě může proměnit z nevýhody ve výhodu. Je na uvážení každého investora, jakou zvolí podlahovou krytinu, a nelze jednoznačně říct, že jedna je výrazně lepší než druhá Záleží na užitných preferencích, jestli volí materiál, který má nízku životnost čistitelnost, neb materiál, který dlouhodobě bude splňovat všechny požadavky, na příjemné bydlení, snadnou údržbu a dokonalý design.

Shrnutí

Je na uvážení každého investora, jakou zvolí podlahovou krytinu, a nelze jednoznačně říct, že jedna je výrazně lepší než druhá Záleží na užitných preferencích, jestli volí materiál, který má nízku životnost čistitelnost, neb materiál, který dlouhodobě bude splňovat všechny požadavky, na příjemné bydlení, snadnou údržbu a dokonalý design.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace