Datum zveřejnění: 15.04.2021
Nabídka moderních keramiček obsahuje tak nepřeberné množství produktů, že i odborníkovi někdy dělá problém se v dané problematice orientovat.

Výběr materiálu keramických dlaždic krok za krokem

  1. Krok: Hledáte dlaždice pro venkovní nebo vnitřní použití?
  2. Krok: Hledáte dlaždice na pokládku na podlahu nebo na obklad stěn?
  3. Krok: Jaký způsob pokládky dlaždic zvolíte?

Před výběrem dlaždic musíme uvážit, jaké nároky klademe na použitý materiál.

 

Hledáte dlaždice pro venkovní nebo pro vnitřní použití?

V případě venkovního použití jsou důležité tyto vlastnosti dlaždic:

Samozřejmostí u venkovní dlažby, ať na terčích či klasicky položené, je absolutní mrazuvzdornost. V případě 2cm dlažby můžeme být v klidu, ty se v jiném než slinutém provedení (slinutý střep zaručuje mrazuvzdornost) nevyrábějí. Chceme-li však venku pokládat dlažbu klasickým lepením na beton (či jiný pevný podklad), je třeba, aby dlažba byla slinutá, protože existují i dlažby na červeném střepu, které mají deklarovanou mrazuvzdornost, ale dlouhodobé zatížení vlhkostí v kombinaci s mrazem v našich klimatických podmínkách může životnost těchto dlažeb výrazně zkrátit.

Pokládka venkovní šedé dlažby na terče, na připravené podloží

V případě použití v interiéru je možné vybírat i z materiálů, které nejsou mrazuvzdorné ani protiskluzné, s výjimkou dlažby do koupelny, tam je protiskluznost také důležitá.

 

Hledáte dlaždice na pokládku na podlahu (dlažba) nebo na obklad stěn (obklad)?

Pokud hledáme dlažbu, je možné vybírat z těchto materiálů:

  • Slinutý probarvený střep
  • Slinutý glazovaný střep 
  • Červený střep 

Pokud hledáme obklady, je možné vybírat z těchto materiálů:

Dlažby na červeném střepu jsou vhodné tam, kde potřebujeme levnou dlažbu s malými nároky na životnost a estetické vlastnosti. Musíme též uvážit, jak budou plochy zatížené. Přestože dnešní leštěné dlažby na slinutém střepu v oblíbené imitaci mramoru mají vynikající mechanické vlastnosti, tak přeci jen jejich odolnost je nižší než u dlažeb s matným povrchem. Z toho důvodu pro veřejné prostory, jako jsou nákupní centra a podobně, je důležité volit materiál, který je probarvený ve střepu, a zároveň doporučujeme, aby povrch dlaždice byl matný.

 

Naopak budeme-li chtít vytvořit luxusní interiér obývacího pokoje, luxusní koupelnu či lázně, je použití leštěných slinutých dlaždic velmi vhodné a rozhodně si nemusíme s odolností dlaždic dělat velkou starost.

Luxusní interiér obývacího pokoje za použití leštěných slinutých dlaždic

 

Dnešní moderní trendy výroby směřují k tomu, že slinuté materiály, tedy fakticky dlažby, jsou velmi vhodné i pro obklady stěn. A to nejen z estetických důvodů, ale například v restauracích, čerpacích stanicích apod. Díky značné odolnosti pro někdy nepřátelskému chování jejich uživatelů.

Nejméně náročným prostorem co se týká nutné odolnosti obkladů nebo dlažby jsou privátní koupelny, kde mechanické požadavky na obklad stěn nejsou velmi vysoké. Paradoxní situace nastává v kuchyni, kde hlavním problémem není odolnost opotřebením, ale je důležitá odolnosti možným spadlým kuchyňským předmětům, jako jsou sklenice či nádobí. Z toho důvodu doporučujeme do těchto prostor používat téměř výhradně slinuté materiály o standardní tloušťce s důrazem na kvalitu položení (pod špatně přilepenou dlaždicí vzniká dutina, která při pádu tvrdého předmětu jako je hrnec se může prolomit a dlažbu zničit).

 

Jak budete dlaždice pokládat?

Pro venkovní aplikace je třeba vzít v úvahu, zda je vhodnější klasická pokládka do lepidla nebo některý z modernějších způsobů pokládky, tj. pokládka na terče, případně do štěrkového nebo pískového lože. Chceme-li dlažbu položit na terče, do stěrku ši do písku, je nutné volit dostatečnou tloušťku dlaždice, která bývá nejčastěji 20mm. Ale existují i varianty dlaždic o tloušťce 19mm, případně 17mm, které jsou vhodné na terasy, kde je pouze běžné zatížení od osob.

Venkovní pokládka 2cm dlažby - odolné dlaždice vhodné i pro zatížení automobilem

Tam, kde chceme, aby byla dlažba pojížděna osobním automobilem, je třeba volit dlažbu 2cm, některé keramičky nabízejí též dlažbu v provedení 3cm, kterou je pak možné při správném položení zatížit i pojezdem většího automobilu.

 

Mezi keramickou dlažbu v širším slova smyslu patří též režné výrobky typu klinker (dříve populární půdovky) nebo materiály typu cotto, které mají nesporně svou architektonickou hodnotu, ale při jejich využití je potřeba počítat s náročnější údržbou, zahrnující čištění speciálními přípravky, a potřeba obnovování napouštění dlažeb speciálními oleji a vosky.

 

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace